Відповіді на питання учасників вебінару “Соціальний захист ВПО в умовах воєнного стану та карантину”
↓ Компенсація витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану
Скорочення:
Уповноважений орган - виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації.
ВПО - внутрішньо переміщена особа.
Компенсація - компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО, які перемістилися у період воєнного стану.
Фізична особа — громадянин України віком від 18 років, яка є власником житла або її представником, наймачем (орендарем) житла державної або комунальної власності, спадкоємцем яка прийняла спадщину.
Член сім’ї - особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Крім того подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких житлове приміщення надавалося для розміщення ВПО, з дня її розміщення, але не раніше дати взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (дати видачі довідки). За кожен день розміщення за кожну ВПО нараховується по 14 грн 77 коп. (приклад розрахунку: 4 ВПО проживали 5 днів, то формула буде наступна 4 х 14,77 х 5 = 295 грн 40 коп).
Основна частина.
Хто має право на Компенсацію?
Фізична особа — яка безоплатно розміщувала ВПО (крім членів своєї сім’ї у розумінні Сімейного кодексу України).
Підстави відмови у виплаті компенсації:
- несвоєчасність подання заяви,
- подання неповного пакету документів,
- особа яка подає заяву на отримання компенсації не є власником житла або представник власника, наймача (орендаря) житла,
- особа не досягла 18 річчя,
- особа не є громадянином України,
- ВПО за проживання сплачували кошти,
- ВПО не перебувають на обліку як ВПО,
- отримувач мав заборгованість за сплату ЖКП,
- заявник розміщував ВПО з числа членів своєї сім’ї,
- під час проведення перевірки уповноваженими особами було виявлено невідповідність наведених у заяві заявником відомостей (з метою перевірки факту такого розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб та умов їх проживання, паперових та електронних документів, що посвідчують особу, а також свідоцтва про народження внутрішньо переміщеної особи, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, документів, що підтверджують приналежність до вразливих груп населення або їх соціальний статус).
Відмова в наданні компенсації особі яка розмістила в себе ВПО через отримання такою особою допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам є неправомірною.
Алгоритм та послідовність дій особи яка розмістила ВПО:
- Не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня розміщення ВПО подати заяву в довільній формі до уповноваженого органу за місцем розташування житлового приміщення, у якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) кожної з розміщених осіб.
Також в день припинення розміщення внутрішньо переміщених осіб або зміни їх кількості зобов’язані подати в довільній формі заяву з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у житловому приміщенні, із зазначенням можливості у подальшому розміщувати ВПО у цьому житловому приміщенні. - внести інформацію про приміщення доступне для безоплатного розміщення ВПО у відповідній адміністративно-територіальній одиниці та/або громаді, до веб-ресурсу “Прихисток”
- подати до уповноваженого органу за місцем розташування житлового приміщення не пізніше ніж протягом 5 (п’яти) днів з дня закінчення звітного місяця заяву (додаток 1).
Факт відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги особа, що розмістила ВПО, підтверджує своїм підписом, що проставляється у заяві про отримання компенсації.
Заява подається в паперовій формі або в електронній формі (на електронну адресу, визначену уповноваженим органом).
У разі подання заяви в паперовій формі фізична особа, пред’являє:
документ, який посвідчує його особу;
документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника.
У разі подання заяви в електронній формі до такої заяви додаються електронні копії (фотокопії):
документа, який посвідчує особу, що розмістила внутрішньо переміщених осіб;
документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документа, що підтверджує повноваження представника власника.
Дії уповноваженого органу
- Після отримання заяви від фізичної особи внести інформацію до веб-ресурсу “Прихисток” про приміщення доступне для безоплатного розміщення ВПО у відповідній адміністративно-територіальній одиниці та/або громаді.
- На підставі заяви від фізичної особи уповноважений орган формує та вносить зміни до Реєстру житлових приміщень, доступних для безоплатного розміщення ВПО, у відповідній адміністративно - територіальній одиниці та/або громаді. Наявність відомостей про житлові приміщення у реєстрі не є обов’язковою умовою отримання компенсації особами, що розмістили внутрішньо переміщених осіб.
- Заява розглядається уповноважений орган протягом п’яти робочих днів з дня її отримання. Перебіг п’яти робочих днів розпочинається з дня, що настає за днем отримання такої заяви.
Протягом строку розгляду заяви уповноважені особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації проводять перевірку наведених у заяві відомостей з відвідуванням (у разі потреби) місця розміщення ВПО, зокрема з метою перевірки факту такого розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб та умов їх проживання, паперових та електронних документів, що посвідчують особу, а також свідоцтва про народження внутрішньо переміщеної особи, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, документів, що підтверджують приналежність до вразливих груп населення або їх соціальний статус.
У разі коли за результатами перевірки встановлено факт надання у заяві недостовірної інформації, уповноважений орган приймають рішення про відмову у виплаті компенсації.
До 12 числа місяця, що настає за звітним уповноважений орган за результатами перевірки узагальнюють надану у заявах інформацію у переліки, визначають обсяг та джерело компенсації особам, що розмістили ВПО, та подають переліки до відповідної обласної військової адміністрації, Київської міської військової адміністрації .
Персональні дані особи, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, за її згодою, можуть бути передані відповідній міжнародній організації, благодійній організації та громадському об’єднанню для здійснення компенсації за їх рахунок.
уповноважений орган надсилає узагальнену інформацію за формою згідно з додатком 4 Порядку до Мінрегіону для опрацювання питання виділення фінансування із зазначенням інформації щодо виділення коштів з відповідного бюджету (джерела) та за формою згідно з додатком 5 до відповідної міжнародної організації, благодійної організації та громадського об’єднання для здійснення компенсації за рахунок їх коштів.
Важливо.
Компенсація виплачується за рахунок коштів:
державного та місцевих бюджетів (зокрема, резервного фонду бюджету),
підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, іноземних держав та міжнародних організацій у вигляді благодійної, гуманітарної та матеріальної допомоги,
добровільних пожертвувань фізичних і юридичних осіб, благодійних організацій та громадських об’єднань,
інших не заборонених законодавством джерел у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами до кінця місяця з дня закінчення звітного місяця за умови відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги.
↓ Скасування довідки ВПО фахівцями ЦНАП
📌В середині квітня запрацював механізм скасування дії довідки ВПО.
Таке рішення може прийматися уповноваженою особою територіальної громади/ЦНАП, а саме після надання повідомлення особою за місцем отримання довідки ВПО про повернення до покинутого постійного місця проживання (за виключенням людей, які є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна спричинених військовою агресією рф і подали заявку на відшкодування відповідних втрат).
❓Чим регулюється дане питання
❓З чого складається заява ВПО
❓Що потрібно взяти ВПО з собою у ЦНАП
❓Ким приймається рішення про скасування дії довідки ВПО
↓ Постановою КМУ 476 затверджено наступні зміни до порядку видачі довідки ВПО:
Посадова особа уповноваженого органу, уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг (далі - ЦНАП) несе персональну відповідальність за правильність внесення інформації про внутрішньо переміщену особу (далі-ВПО) до електронної справи та Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Під час видачі довідки посадова особа уповноваженого органу або уповноважена особа територіальної громади/ ЦНАП інформує ВПО, яка береться на облік, зокрема про обов’язок повідомити уповноваженому органу або уповноваженій особі територіальної громади / ЦНАП за місцем отримання довідки про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання не пізніш як за три дні до від’їзду або протягом трьох днів уповноваженому органу після повернення до покинутого постійного місця проживання.
Запроваджено, що у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, зокрема, Мінцифри подає уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку ВПО.
Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону (крім осіб, які є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф, і подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг) приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
Рішення про скасування дії довідки також приймається після надання повідомлення ВПО про повернення до покинутого постійного місця проживання (крім осіб, які є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф і подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг):
керівником відповідного уповноваженого органу або уповноваженою особою територіальної громади / ЦНАП - у разі подання повідомлення за місцем отримання довідки;
керівником відповідного уповноваженого органу - у разі подання повідомлення після повернення до покинутого постійного місця проживання.
Уповноважений орган або уповноважена особа територіальної громади / ЦНАП на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.
Доповнено новим пунктом, наступного змісту: “на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється прийняття рішення про скасування дії довідки про взяття на облік ВПО на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.”
Також внесені певні зміни, які регулюють надання послуги через портал Дія, зокрема подання інформації про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання.
↓ Постановою КМУ 507 затверджено наступні зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ 332:
Розширено коло ВПО які мають право на допомогу, зокрема додано осіб, які перемістилися з тимчасово окупованої території АР Крим і м. Севастополя.
Конкретизовано механізм звернення в інтересах малолітньої дитини, яка прибула без супроводу законного представника, а саме визначено, що заяву про виплату допомоги малолітній дитині, яка прибула без супроводу законного представника, може подавати від її імені:
особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (у тому числі хрещені батьки), за наявності документа, що підтверджує сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною, виданого службою у справах дітей за місцем звернення;
особа, яку батьки або інші законні представники уповноважили супроводжувати дитину, що підтверджується письмовою заявою одного із законних представників, завіреною органом опіки та піклування;
особа, до сім’ї якої тимчасово влаштовано дитину, яка залишилися без батьківського піклування (за наявності копії наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування).
Також продовжено термін подання заяви, а саме до 15 травня 2022 р. включно, в інтересах малолітньої дитини, яка прибула без супроводу законного представника, для здійснення виплати починаючи з березня 2022 р.
№ |
Питання |
Відповідь |
1 |
Чи може особа, яка перемістилась з окупованого міста (наприклад м. Ізюм Харківської області) в місто де ведуться бойові дії (м. Харків) і не працюють органи соцзахисту, звернутись до органу соцзахисту, що знаходиться в іншому населеному пункті області (пгт. Писочин) для отримання довідки ВПО з зазначенням у ній фактичного місця проживання (м. Харків)? |
Ні. Наразі, це неможливо технічно. Нормативно правовими актами визначено, що довідку внутрішньо переміщена особа може отримати за фактичним місцем проживання, в довідці зазначається адреса фактичного місця проживання особи. |
2 |
Чи вважається внутрішнім переміщенням переміщення в інший район в межах міста? |
Так. В нормативно-правових актах, які регулюють питання видачі довідки ВПО, відсутні норми, які б передбачали в таких випадках заборону видавати довідку ВПО. |
3 |
Через перевантаження органів соцзахисту, найближча дата прийому визначається у червні. Чи не втратить можливість отримання допомоги на проживання ВПО, яка фактично перемістилась в березні-квітні, але не отримала довідку ВПО і не оформила допомогу через відсутність прийому органом соцзахисту? |
Заява на виплату допомоги на проживання ВПО має бути подана до уповноваженого органу/особи до 30.04.2022 року. Виключенням є Заяви на виплату допомоги на проживання малолітній дитині яка прибула без супроводу законного представника, таку заяву можна подати до 15 травня. |
4 |
Надайте контакти Міністерства соціальної політики для звернень громадян, а також організацій для отримання роз’яснень з питань соціального захисту. |
1545 Телефон Урядової “Гарячої лінії” Також звернення можна написати в соціальних мережах . |
5 |
Якщо мама ВПО повернулась до місця реєстрації, а дитина залишилась за адресою переміщення, чи буде дитині продовжена виплата на проживання ВПО? |
Так. За умови якщо дитина перемістилася з тергромади, яка зазначена в списку затвердженому наказом Мінреінтеграції № 75. |
6 |
Як отримати свідоцтво про народження дитини та виплату при народженні дитини в населеному пункті де ведуться бойові дії і не працюють установи соцзахисту? |
В населеному пункті де органи влади тимчасово не виконують своїх повноважень, отримати свідоцтво про народження дитини неможливо. Так як навіть послуга єМалятко тимчасово недоступна, тому що деякі державні реєстрі були відключені з міркувань безпеки. Проте під час воєнного стану зареєструвати дитину можна в будь-якому відділі державної реєстрації актів цивільного стану, які працюють у штатному режимі. Незалежно від місця народження дитини та місця проживання батьків. Для цього необхідно під час звернення показати паперове медичне свідоцтво про народження форми №103/о. |
7 |
Як отримати допомогу на поховання, якщо людина померла на окупованій території, зоні бойових дій? |
Додаток 1 |
8 |
В Харківській області не виплатили пенсії за березень та квітень як через Укрпошту, так і через Ощадбанк. До кого звертатись, якщо на номер гарячої лінії, вказаний на https://cutt.ly/xGRuRSO, не відповідають? |
Урядом ухвалено рішення, яке передбачає, що пенсіонерам, які отримували пенсії не на банківські картки, а за місцем проживання, і залишилися на територіях, які окуповані, оточені, де йдуть активні бойові дії, через що Укрпошта не має технічної можливості доставляти там пенсію, вся сума пенсії зараховуватиметься на рахунки, відкриті в Ощадбанку. Пенсія буде зарахована на рахунки після подання Укрпоштою за погодженням з військово- цивільними адміністраціями до Пенсійного фонду інформації про відсутність технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій на певних територіях. Кошти з рахунку пенсіонер зможе невідкладно одержати у будь-якому відділенні Ощадбанку на безпечній території на підставі паспорту та довідки з номером податкового коду, підписавши договір банківського рахунку. Якщо людина не звернулась до Ощадбанку за коштами, то вся сума пенсії зберігається, і одразу після відновлення можливості Укрпошта доставить людині за місцем проживання неодержану суму пенсії і пенсію за поточний період. Якщо пенсіонер переселився на безпечну територію, то за його зверненням до Пенсійного фонду пенсія може виплачуватися Укрпоштою за новим місцем перебування, через Ощадбанк або інший обраний уповноважений банк. Для пенсіонерів, які отримують виплати на банківські картки, нічого не змінюється і їм пенсія зараховується на картки. |
9 |
Постановою КМУ 215 не врахований порядок виплат малозабезпеченим, одиноким матерям тощо. Яким чином забезпечити ці виплати, якщо не працюють установи соцзахисту? |
Такий порядок врахований Постановою КМУ 214, якою встановлено, що виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, які було призначено раніше, продовжуються на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування. У разі, коли отримувачами державної соціальної допомоги певних категорій пропущено строк переогляду допомоги, виплата таких видів допомоги не зупиняється на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування; норми постанови КМУ № 264 протягом періоду воєнного стану та одного місяця після дати його припинення чи скасування не застосовуються. Також важливо зазначити, що відповідно до постанови КМУ 264 строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. Карантин продовжено до 31 травня 2022 року. |
Додаток 1
Допомога виплачується на поховання:
- застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні (дружини (чоловіка); дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18-річного віку або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків - за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студентів та учнів середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладів із денною формою навчання - до 23 років; батька, матері; діда та баби за прямою лінією спорідненості) - робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.
Актуальний список Відділення управлінь ВД ФССУ, які продовжують роботу
Допомога на поховання призначається та надається за основним місцем роботи. Допомога призначається не пізніше дня, що настає за днем звернення, і виплачується не пізніше наступного робочого дня після отримання страхувальником страхових коштів від Фонду.
Допомога надається в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування України, але не менше розміру прожиткового мінімуму, установленого законом. Відповідно до постанови правління Фонду соціального страхування України від 08 лютого 2017 року № 17 "Про встановлення розміру допомоги на поховання" розмір допомоги на поховання становить 4 100 гривень.
- безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні - робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем перебування безробітного на обліку.
Допомога виплачується особам, які здійснювали поховання, у розмірі прожиткового мінімуму.
В разі смерті безробітного, що є особою з інвалідністю, або особи, яка перебувала на його утриманні, за вибором осіб, які здійснювали поховання, виплачується допомога на поховання відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" або допомога на поховання чи відшкодування витрат на поховання відповідно до інших законодавчих актів.
Суми матеріального забезпечення на випадок безробіття, що належать безробітному і залишилися неодержаними у зв'язку з його смертю, виплачуються непрацездатним особам, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання.
Звернення має надійти не пізніше 6 місяців після смерті безробітного2.
- пенсіонера, у тому числі з числа військовослужбовців - територіальним управлінням ПФУ.
Допомога на поховання пенсіонера виплачується в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на час смерті3.
Якщо померлий є пенсіонером з числа військовослужбовців, то розмір допомоги становить суму пенсії за три місяці, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб4.
Якщо пенсіонер помер за межами України та реєстрація смерті проведена компетентними органами іноземної держави, законодавством якої не передбачено видачі зазначених довідок, заявник надає свідоцтво про смерть або інший документ, легалізовані відповідно до законодавства.
В умовах воєнного стану строк звернення за отриманням допомоги на поховання пенсіонера не обмежується.
Зверніть увагу! Також, у разі оформлення допомоги на поховання у зв’язку із смертю пенсіонера, одночасно може проводитися виплата недоотриманої померлим пенсії за останній місяць, у разі її неотримання.
- осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання - робочим органом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.
Організація поховання працівника, який загинув на виробництві або помер у лікарні під час лікування отриманої на виробництві травми, проводиться страхувальником.
Для отримання допомоги на поховання осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, до управління (відділення) Фонду соціального страхування України подаються документи (довідки, рахунки тощо), що підтверджують понесені сім’єю потерпілого або іншими особами відповідні витрати на день поховання, у розмірі не вище граничних розмірів витрат на поховання потерпілого та пов’язаних з цим ритуальних послуг, які діяли на день поховання, для управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, у розмірі не вище граничних розмірів, затверджених для регіону, де здійснюється поховання.
- осіб, які не досягли пенсійного віку на момент смерті, не працювали, не перебували на службі, не зареєстровані у центрі зайнятості як безробітні - місцевим органом влади за останнім місцем проживання померлого.
Допомога на поховання надається за останнім місцем проживання такої особи з коштів місцевого бюджету у розмірі, встановленому органом місцевого самоврядування виходячи з вартості ритуальних послуг.
Допомога на поховання надається в день звернення за нею протягом шести місяців після смерті особи у розмірі, встановленому на день смерті.
Призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку ВПО, що підтверджується довідкою ВПО (постанова КМУ 637).
Для отримання допомоги необхідно подати:
- заяву про виплату допомоги;
- паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу;
- свідоцтво про смерть установленого зразку або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть;
- довідка з місця проживання про перебування померлого члена сім’ї на утриманні застрахованої особи (за потреби).
Допомога не виплачується, якщо поховання здійснено за рахунок держави.
1 Закон України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування"
3 Закон України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"
4 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
↓ Державні виплати на ТОТ: як нараховуються і хто має право
На які державні виплати можуть розраховувати особи, що проживають на тимчасово окупованих територіях? І чи не призупиняє держава грошову допомогу на період воєнного стану? Ці питання часто постають через різні трактування законодавства та в цілому непросту ситуацію з нарахуванням виплат мешканцям ТОТ. Наші юристи розповідають, на що зараз такі особи можуть претендувати.
- Якщо ви до 24 лютого 2022 року перебували на обліку як ВПО та отримували щомісячну допомогу для покриття витрат на проживання, то після запровадження воєнного стану автоматично продовжите її отримувати. Ваше місце проживання в цьому випадку не має значення. Сьогодні такі виплати становлять 3000 грн на дитину чи особу з інвалідністю та 2000 грн для всіх інших.
- Якщо вам була призначена соціальна допомога чи певні пільги, ви теж продовжите її отримувати. Сюди відноситься допомога малозабезпеченим сім’ям, одиноким матерям, особам, які взяли дітей під опіку чи піклування; допомога на дітей, що страждають на важкі захворювання; допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу; допомога людям пенсійного віку, які не набули права на пенсійну виплату тощо (повний перелік встановлено постановою КМУ № 214).
Що варто пам’ятати:
- такі виплати нараховуються повністю за весь місяць;
- ви отримуватимете їх протягом всього періоду воєнного стану та одного місяця після його припинення;
- щоб отримати виплати, вам не треба додатково звертатись до органів соціального захисту;
- навіть якщо ви пропустили строк перерозгляду допомоги, виплати будуть продовжено до кінця воєнного стану та місяця після.
Якщо ви проживаєте у тих регіонах, де органи соціального захисту через активні бойові дії або тимчасовуї окупацію не можуть виконувати свої повноваження (готувати виплатні документи, нараховувати виплати), грошову допомогу, пільги ти субсидії ви отримуєте на банківський рахунок. Важливо: він має належати саме вам, тобто тій особі, якій адресовані виплати. Всі дані (номер рахунку, ПІБ, ІНН) мають збігатися з даними в реєстрі бенефіціарів такої допомоги. Цей реєстр веде ДП «ІОЦ Мінсоцполітики».
Чи мають право ВПО, зареєстровані до 24 лютого, отримувати грошову допомогу на проживання?
Якщо станом на 1 березня 2022 року ви були обліковані як ВПО і отримували щомісячну допомогу на проживання, ви продовжите отримувати її автоматично.
Якщо ви мали статус ВПО до 24 лютого 2022 року, але проживали у регіоні, що не включено до переліку, затвердженного розпорядженням КМУ № 204, допомога у такому разі не надається. Але тут є виключення: якщо ви уже її отримували, то вона не припиниться.
Якщо ви маєте право на допомогу на проживання, але раніше її не отримували, вам варто звернутись до УСЗН за місцем фактичного проживання. Проте на тимчасово окупованих територіях, де не працюють органи державної влади, наразі це зробити неможливо.